Elektronik Devre Üretimi

Türk Otomotiv Gösterge sanayindeki öncü ve lider olma özelliğini teknolojik yeniliklere açık olarak sürdüren Takosan, elektronik devre üretimi faaliyetlerine 1995 yılında başlamıştır.

Taşıt araçlarında yer alan göstergelerin en kapsamlı ve belirleyici unsuru olan elektronik devreler, SMT (Yüzey Montaj devre Elemanları) teknolojisi ile, aşağıda listelenen uluslararası standartlara göre üretilip kontrol edilmektedir.

Yüksek kalite standartlarının gerektirdiği ICT (In-Circuit Test) ve AOI (Automatic Optical Inpection) gibi kontrol tekniklerini, üretiminin ayrılmaz bir parçası olarak kullanmaktadır.

  • IPC-A-610: Elektronik montaj kabuledilebilirliği

  • IPC J-STD-001D: Lehimli elektrik – elektronik montaj için gereksinimler

  • IPC/JEDEC J-STD-033B: Neme duyarlı yüzey montajlı malzemelerin saklanması, taşınması, paketlenmesi ve kullanımı

  • IPC-9850: Yüzey montajlı dizgi ekipmanı özellikleri

  • IPC-7711: Elektronik kart rötuşlama

  • IEC-61340-5-1: Elektronik cihazların elektrostatik etkilerden korunması – Genel gereksinimler

  • ANSI/ESD S541-2003: Antistatik hassas ürünler için paketleme malzemeleri

Montaj ve Test

Takosan, uzun yılların deneyimi ve birikimi ile, hatasızlaştırma ve verimlilik prensiplerini esas alan, insan inisiyatifi ve dikkati gerektirmeyen, montaj ve kontrol teknolojileri kullanmaktadır. Kullanılan proseslerin, müşteri beklenti ve gereklerine odaklı tasarlanması, üretimi ve devreye alınması, Takosan mühendislik ekibi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Plastik Enjeksiyon ve Kalıp

Takosan, müşteri beklentilerini karşılayacak düzeydeki ürünlerin, doğru tasarlanmış üretim ekipmanlarıyla üretilebileceği anlayışını, 90’lı yıllardan itibaren ürettiği plastik enjeksiyon kalıplarına yansıtmış olup, plastik parça üretiminde de modern üretim teknolojilerine hakimdir. Plastik kalıp ve üretim “know-how”ının, ürün geliştirme yeteneğinin ayrılmaz bir parçası olduğu ilkesi benimsenmiştir.

Serigrafi

Taşıt araçlarında doğrudan son kullanıcıya yönelik görsel bir unsur olan gösterge kadranı, Class-100K temiz oda standardındaki klimatik şartlandırılmış ortamda, otomatik serigrafi makinaları ile üretilmektedir. Serigrafik görünüm tasarımı, üretim kalıplarının yapımı, kesme kalıbı/bıçağı tasarımı ve kadran üretimi, kuruluşundan beri Takosan tesisinde gerçekleştirilmektedir. Kadranlar, polikarbonat ve alüminyum levhalar üzerine, serigrafi teknolojisiyle üretilmekte olup taşıt araçları dışındaki sektörler için de imal edilmektedir.